Miesięczna wędrówka III Festiwalu Kultury Lasowiackiej po ziemi Lasowiaków dobiega końca. W najbliższą niedzielę, 30 lipca 3023 r., przystanie po raz ostatni – w Stalowej Woli na Rynku w Rozwadowie. Wspólnie z Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli, zakończymy lasowiackie świętowanie, a na ten finisz przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. Z myślą o tych, którzy nie mogli nam towarzyszyć na festiwalowym szlaku, przygotowaliśmy małe resume – do Stalowej Woli przybędą wszyscy operatorzy festiwalowi z lasowiackimi niespodziankami.
Finał III FKL rozpoczniemy inauguracyjną Mszą Świętą w oprawie lasowiackiej w Kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli – Rozwadowie. Po mszy uroczystym przemarszem w towarzystwie Orkiestry Dętej i zespołu mażoretek MDK w Stalowej Woli Festiwal przeniesie się na scenę rozwadowskiego rynku. Imprezę rozpocznie występ zespołów Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli: Kapela „Lasowiacy” Mietka Parucha oraz Chór „Lasowiacy” w repertuarze muzycznym przygotowany specjalnie na finał Festiwalu.
Przy scenie rozłoży się festiwalowe miasteczko, a tam rozliczne atrakcje związane z kulturą Lasowiaków. W specjalnej alei animacji lasowiackich skupią się wszystkie aktywności festiwalowe reprezentowane przez operatorów wydarzeń. Zapraszamy na degustacje potraw kuchni lasowiackiej, warsztaty i pokazy rzemiosł lasowiackich, w tym rzeźbienie w drewnie, zabawkarstwo, pokazy szkutnicze, wikliniarstwo, garncarstwo, pszczelarstwo, flisactwo, tkactwo, hafciarstwo, wycinanka ludowa. Dodatkowe warsztaty zorganizuje pracownia krawiecka MDK w Stalowej Woli, ozdabiając drewniane lasowiackie serca od mistrza Jana Puka. Scena będzie także miejsce prezentacji mody lasowiackiej Fundacji GA MON.
W swoich lasowiackich repertuarach do tańca lasowiackiego wystąpią: Kapela Jaśki z Grębowa oraz Kapela „Łola” z Kolbuszowej.
Podczas finału będzie można poznać aktywności Klastra Lasowiackiego oraz przygotowany przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli pokaz wycinanki lasowiackiej w wykonaniu Marii Kozłowej oraz wziąć udział w warsztatach.
W czasie trwania Finału odbędzie się konkurs „Lasowiacki Quizspotter” dla m.in. operatorów wydarzeń festiwalowych. Pytania w nim zawarte będą konkluzją całomiesięcznych działań, sprawdzeniem wiedzy o kulturze lasowiackiej oraz świetną zabawą integrującą te wszystkie ośrodki.
Ciekawostką będzie wystawa prac uczestników warsztatów „LegoLas – Lasowiackie technologie” oraz konkursu na najciekawsze prace z klocków Lego z użyciem przekładni. Ideą warsztatów, prowadzonych przez Naukowy Zawrót Głowy, jest połączenie współczesnego zabawkarstwa z dziedzictwem lasowiackim. Dawne mechanizmy przekładni, użyte w rzeźbach Jana Puka (laureata Nagrody im. O. Kolberga 2022) zostały wykorzystane w nowatorskich konstrukcjach z klocków Lego.
Jednym z najważniejszych punktów finału III FKL będzie koncert zespołów folklorystycznych Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli: Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” im. I. Wachowiaka oraz Zespół Pieśni i Tańca „Mali Lasowiacy” wraz z „Chórem Lasowiackim” i Kapelą „Lasowianka”. Koła gospodyń wiejskich ugoszczą nas lasowiackimi potrawy i przekąski.
Około godz. 16.00 rozpocznie się część oficjalna wydarzenia, podczas której publiczności zaprezentują się laureaci różnych konkursów odbywających się w czasie Festiwalu. Docenieni zostaną także ludzie ważni dla kultury lasowiackiej. Wtedy też oficjalnie zamkniemy III edycję Festiwalu Kultury Lasowiackiej.
Na zakończenie zapraszamy na specjalny koncert pieśni lasowiackich w wykonaniu Karoliny Matuszkiewicz z zespołem. Jest to słynna skrzypaczka propagująca muzykę folkową, etniczną. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademię Muzyczną w Krakowie na wydziale instrumentalnym u prof. Marii Pomianowskiej, z którą koncertuje po świecie oraz realizuje projekty etnomuzykologiczne. Współtworzy trzy zespoły: Karma Trio, T/Aboret i Andre & The Giant’s, z którymi odnosi sukcesy w konkursach i festiwalach folkowych.
Jak czerpać z dziedzictwa Lasowiaków we współczesnym świecie? – zapraszamy do lektury tekstu Aliny Bosak „Stalowa Wola odkrywa lasowiackie serce”, fot. Tadeusz Poźniak.