PROGRAM IV FESTIWALU KULTURY LASOWIACKIEJ

PROGRAM IV FESTIWALU KULTURY LASOWIACKIEJ

IV Festiwal Kultury Lasowiackiej będzie gościł w województwie podkarpackim przez cały lipiec. Festiwalowe wydarzenia zaplanowano od 6 do 28 lipca w 11 miejscowościach województwa podkarpackiego. Nie zabraknie radosnej muzyki i śpiewu, pokazów tradycyjnego rzemiosła i smakowania regionalnej kuchni. Przypomniani zostaną wyjątkowi ludowi artyści, a inspiracjami lasowiacką kulturą pochwalą się także współcześni twórcy. Przewidziano również atrakcje dla dzieci i dorosłych w formie zabaw, konkursów, stoisk z prezentacjami lokalnych wytwórców. Wieczorami królować będzie muzyka – koncerty kapel i zespołów, potańcówki na drewnianej podłodze.

W każdej z festiwalowych miejscowości położono nacisk na różne akcenty bogatej lasowiackiej kultury. Festiwal rozpocznie się 6 lipca w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, z inauguracyjną Mszą Św. Lasowiacką w zabytkowym Kościele Świętego Marka, zaś wielki finał Festiwalu zaplanowano 28 lipca w Stalowej Woli na rozwadowskim rynku. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe będzie bezpłatny.

IV Festiwal Kultury Lasowiackiej znajduje się na liście przedsięwzięć służących popularyzacji dziedzictwa Lasowiaków zawartych w Programie wsparcia i promocji kultury lasowiackiej przez Samorząd Województwa Podkarpackiego na lata 2022-2027 i jest finansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego. Głównym celem zadania jest wsparcie ochrony dziedzictwa kulturowego Lasowiaków, wzmocnienie poczucia tożsamości i identyfikacji oraz wykorzystanie kultury lasowiackiej do rozwoju kulturalnego, turystycznego oraz gospodarczego, które sprzyjają budowaniu wysokiej marki Województwa Podkarpackiego.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Festiwalu dostępnym na naszej stronie.