Finał Festiwalu już w niedzielę

Finał Festiwalu już w niedzielę

Przed nami trzeci, ostatni weekend tegorocznego Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Finał imprezy pod hasłem „Las ojciec nasz” zaplanowany jest na Placu Piłsudskiego przy Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli w niedzielę 18 września.

Finał Festiwalu organizowany w siedzibie Klastra Lasowiackiego to ukłon w stronę dziedzictwa kulturowego, które jest utrwalane w swoich tradycyjnych formach ale też służy jako baza do nowoczesnych inspiracji z użyciem multimedialnych narzędzi i niebanalnych form wyrazu.

O godz. 14.00 na scenie wystąpi Chór i Nadsańska Orkiestra Kameralna z MDK Stalowa Wola oraz rozpocznie się Jarmark Lasowiacki z szeregiem lokalnych, tradycyjnych przysmaków, wyrobów rzemieślniczych i rękodzieła oraz wielu produktów naturalnych i ekologicznych. Na stoiskach odbywać się też będą warsztaty:

  • Lasowiackie gotowanie – warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży bazujące na przepisach kuchni lasowiackiej (prow. autorzy bloga kulinarnego Zabawa w gotowanie)
  • Warsztaty tworzenia kijograjów i szarpuszek – budowanie prostego instrumentu strunowego, dla młodzieży i dzieci z rodzicami (prow. Robert Naczas)
  • Warsztaty plastyczne. Inspiracja rzeźbą Jana Puka (prow. Muzeum Regionalne Stalowa Wola)
  • Tworzenie druków lasowiackich na tkaninach (prow. Justyna Wesołowska, Gamon Atelier)
  • Tajemnice strojów lasowiackich, pokaz strojów i warsztaty haftu lasowiackiego (prow. Anita Ryba, Spółdzielnia Łęgowianka)
  • Warsztaty garncarskie (prow. Andrzej Plizga)
  • Tworzenie bomb kwiatowych (prow. Aleksandra Turkiewicz)

Na dzieci czekać będą animacje przygotowane przez Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, a ciekawym dopełnieniem będzie wystawa plakatów z ilustracjami Jolanty Richter Magnuszewskiej do książki „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” również prezentowanej na stoisku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi – współorganizatora imprezy.

O godz. 15.00 zapraszamy do wspólnej zabawy w Lasowiackim Quizspotterze – interaktywnym turnieju wiedzy, w którym zarówno uczestnicy jak widzowie będą mogli sprawdzić co wiedzą o kulturze ludowej Lasowiaków. Zgłoszenia drużyn do udziału w turnieju trwają do piątku 16 września. Więcej informacji TUTAJ

O godz. 16.00 zaprezentuje się Chór i Kapela Lasowianka z MDK Stalowa Wola i rozstrzygnięty zostanie konkurs na „Krótki Film o Lasowiakach„. Zwycięskie filmy zostaną zaprezentowane publiczności. Po godz. 17.00 przyjdzie czas na podsumowanie całego Festiwalu przez Organizatora – Województwo Podkarpackie.

O godz. 17.30 na scenie wystąpi SVIATYJ – muzyczne trio z powodzeniem łączące w swoich wykonaniach energetyczny folk i melancholijny blues, balansujące między mistyką i czystym żywiołem, proponując słuchaczom intrygująco brzmiące Galician Voodoo Blues.

Jako punkt główny Finału zaprosimy uczestników na muzyczną ucztę do PUSZCZY. To w Stalowej Woli po raz pierwszy w pełnym brzmieniu usłyszymy wyjątkowy projekt muzyczny Nikodema Soszyńskiego z zespołem Somethingski i z gościnnym udziałem Darii Kosiek – znanej m.in. z grupy Wernyhora. PUSZCZA już doczekała się wydania w wersji płytowej, którą nabyć będzie można 18 września.

Więcej o projekcie Puszcza TUTAJ

18 września o godz. 16.00 w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli odbędzie się też wydarzenie towarzyszące Festiwalu – Finisaż wystawy i spotkanie z Janem Pukiem. Więcej informacji TUTAJ

Organizatorami Finału II Festiwalu Kultury Lasowiackiej są Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Miasto Stalowa Wola, MDK Stalowa Wola oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Organizator Festiwalu Kultury Lasowiackiej – Województwo Podkarpackie
Koordynacja promocji – WDK Rzeszów
Patronat honorowy – Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Partnerzy/operatorzy – Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Fundacja Pro Arte et Historia/Zamek w Baranowie Sandomierskim, MDK Kolbuszowa, Centrum Wikliniarstwa – Rudnik nad Sanem, GCK Ulanów, SOK Cmolas, MDK Stalowa Wola, Muzeum Ziemi Leżajskiej, SOK Nowa Dęba, Tarnobrzeski Dom Kultury, Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym, Muzeum Okręgowe i Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, PZPW w Rzeszowie
Patroni medialni – TVP Kultura, TVP3 Rzeszów, Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny i Portal Nowiny24, portal KulturaLudowa.pl, Radio Leliwa