W niedzielę (16.07.2023) Województwo Podkarpackie wraz z Ośrodkiem Kultury w Grodzisku Dolnym oraz Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie zapraszają do Grodziska Dolnego na I Przegląd Pieśni Lasowiackich połączony z Rodzinnym Piknikiem Lasowiackim. Na publiczność czeka 18 prezentacji w 4 kategoriach. Gwiazdą wydarzenia będzie Zespół Pieśni i Tańca „Polanie znad Dniepru” z Kijowa, który gości w Rzeszowie z okazji Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.
Przegląd Pieśni Lasowiackich jest nowym elementem Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Wzbogaca formułę festiwalu i daje możliwość pokazania osiągnięć w zakresie kultywowania tradycji śpiewaczych Lasowiaków. To także dodatkowa szansa na promocję pieśni lasowiackich i jej wykonawców.
Przesłuchania konkursowe rozpoczną się o godz. 14.00 w Parku przy Ośrodku Kultury w Grodzisku Dolnym i zaprezentują się następujący wykonawcy:
W kategorii zespoły śpiewacze bez akompaniamentu
- Zespół Śpiewaczy „Górnianki” z Kolbuszowej
- Męska Grupa Śpiewacza „Kamieniacy” z Kamienia
- Zespół „Galicjanki” z Roztocza
- Zespół „Grębowianki” z Grębowa
- Zespół Śpiewaczy „Kamieniacy” z Kamienia
- Zespół Ludowy „Cmolasianie” z Cmolasu
W kategorii zespoły śpiewacze z akompaniamentem
- Chór „Lasowianka” ze Stalowej Woli
- Zespół Pieśni i Tańca „San” Leżajsk
- Zespół Regionalny „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego
- Zespół Śpiewaczy z Woli Zarczyckiej
W kategorii soliści – śpiewacy
- Anna Szewczyk z Kamienia
- Zofia Dąbrowska z Tarnobrzega
- Aneta Budziwojska z Cierpisza
- Agnieszka Rydzik z Grodziska Dolnego
- Jan Hodór z Kolbuszowej
W kategorii kapele ludowe z solistami
- Niżańska Kapela Ludowa
- Kapela Ludowa z Woli Zarczyckiej
- Kapela „Podkówka” z Przecławia
Występy oceniać będzie profesjonalne jury powołane przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie – koordynatora Przeglądu. Ogłoszenie wyników ok. godz. 17.30.
Przez czas trwania przesłuchań konkursowych na publiczność czeka wiele atrakcji, w tym pokazy kulinarne i warsztaty rzemiosł lasowiackich. Wydarzenie zakończy potańcówka.
O tradycjach śpiewaczych Lasowiaków i ich wyjątkowości pisze Alina Bosak „Hej, wy, ptaszkowie z gaju zielonego. Pieśni Lasowiaków”.
Zachęcamy do lektury i zapraszamy do Grodziska Dolnego.