III Festiwal Kultury Lasowiackiej na półmetku – podsumowanie weekendu

III Festiwal Kultury Lasowiackiej na półmetku – podsumowanie weekendu

Ulanów w sobotę, a w niedzielne popołudnie Grodzisko Dolne i Nowa Dęba – takim szlakiem podążył w trzeci weekend lipca III Festiwal Kultury Lasowiackiej. Na miłośników kultury lasowiackiej na tych przystankach czekała nie tylko piękna letnia pogoda, ale także moc atrakcji. Ulanowa nie trzeba rekomendować. Wszak to już nie tylko polska stolica flisactwa, bo od 2022 r. ulanowskie flisactwo wpisane jest na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. W sobotnie popołudnie wspólnie z Gminnym Centrum Kultury w Ulanowie wydarzeniem „Tradycje wodą niesione. Ahoj Flisacy!” przywołaliśmy tradycje lasowiackie u flisaków. Na uczestników czekał bardzo widowiskowy spływ galarami. Szczegóły w relacji Aliny Bosak „Ulanów i III Festiwal Kultury Lasowiackiej z flisakami, fot. Tadeusz Poźniak.

Nowa Dęba stała się festiwalowym przystankiem tańca lasowiackiego – „Na odwyrtkę – tańce lasowiackie z przytupem”. W niedzielne popołudnie na drewnianej podłodze przed Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Nowej Dębie można było zobaczyć prezentacje taneczne w wykonaniu 4 zespołów pieśni i tańca, którym towarzyszyły lasowiackie kapele ludowe, a wieczorem także popróbować swoich sił. Więcej o tym w materiale Anety Gieroń „W Nowej Dębie lasowiackie tańcowanie z przytupem, fot. Dominik Matuła.

Grodzisko Dolne natomiast stało się festiwalową areną zmagań śpiewaków Lasowiaków. To właśnie tutaj Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym wraz z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie zorganizowali I Przegląd Pieśni Lasowiackich. Do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu zgłoszono aż 18 prezentacji, które oceniało profesjonalne jury. Przeglądowi towarzyszył Rodzinny Piknik Lasowiacki. Relację z tego wydarzenia przygotowała Alina Bosak „O bidzie i kochaniu – wielkie śpiewanie w Grodzisku, fot. Tadeusz Poźniak.