„Wazanki, kogutki i paradne miski” czekają w Medyni Głogowskiej

„Wazanki, kogutki i paradne miski” czekają w Medyni Głogowskiej

W najbliższą sobotę (29.07.2023) III Festiwal Kultury Lasowiackiej zatrzyma się w Medyni Głogowskiej, gdzie rozgości się w tamtejszym Ośrodku Garncarskim wydarzeniem  „Wazanki, kogutki i paradne miski” – Medynia Głogowska. Będą się kręcić nie tylko garncarskie koła, ale także koła żarnowe i pary w lasowiackim tańcu zwanym cebulą.

W Medyni Głogowskiej królować będzie oczywiście garncarstwo z warsztatami toczenia naczyń na kole i lepienia glinianych gwizdków. Będzie można także nauczyć się haftowania i tkania gobelinów, mielenia ziaren w żarnach, wyplatania wikliny, robienia drewnianych zabawek czy komponowania bukietów z ziół i kwiatów na Matki Boskiej Zielnej. Miejscowa artystka Janina Jurek zaprosi na wystawę malarstwa prezentującą sceny rodzajowe i pejzaże dawnej Medyni.

Odbędą się projekcje filmów o garncarstwie w Medyni, w tym film nagrany w Medyni Głogowskiej w 1949 r. oraz przedstawienie w wykonaniu aktorów z teatru „Do trzech razy sztuka”, którzy wcielą się w role przedwojennych garncarzy i ich żon, sprzedających swój towar chodząc od domu do domu. Lokalne gospodynie przygotują poczęstunek z tradycyjnej kuchennej blachy i pieca chlebowego, żaren oraz glinianych naczyń: podpłomyki,  proziaki  i  ziemniaki z glinianego kociołka pieczone na ognisku.

Wydarzenie zakończy potańcówka.

O lasowiackich korzeniach garncarstwa można przeczytać w tekście Anety Gieroń „150 lat tradycji garncarskich Medyni, fot. Tadeusz Poźniak.