Start Festiwalu już za cztery dni!

Start Festiwalu już za cztery dni!

4 września na Podkarpaciu rozpocznie się druga edycja Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Z tej okazji w urzędzie marszałkowskim odbyła się promocja wydarzenia z udziałem zespołu folklorystycznego „Cyganianki”. Wcześniej zostały podpisane umowy z operatorami, którzy w ramach festiwalu przygotują w całym województwie liczne atrakcje. Promocja festiwalu odbyła się tuż przed sesją sejmiku województwa i wzięli w niej udział radni województwa.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą od 4 do 18 września 2022 roku, głównie w weekendy, a ich najważniejszym celem jest prezentacja dorobku kultury Lasowiaków i  promocja jej unikatowego charakteru. Festiwal rozpocznie się mszą lasowiacką w Porębach Dymarskich i oficjalnym otwarciem w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. W sumie festiwal zagości w kilkunastu podkarpackich miejscowościach: Grodzisko Dolne, Kolbuszowa i Kolbuszowa Górna, Baranów Sandomierski, Leżajsk, Medynia Głogowska, Nowa Dęba, Poręby Dymarskie, Rudnik nad Sanem, Rzeszów, Ulanów, Stalowa Wola i Tarnobrzeg.

Organizatorem wydarzenia jest Województwo Podkarpackie, które do współpracy zaprosiło 10 operatorów: Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym, Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, Agencję Rozwoju Przemysłu SA w Warszawie – Fundacja PRO ARTE ET HISTORIA, Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku, Ośrodek Garncarski MEDYNIA w Medyni Głogowskiej, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, Samorządowy Ośrodek Kultury w Cmolasie, Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem, Gminne Centrum Kultury w Ulanowie i Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu oraz dwie wojewódzkie instytucje kultury: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. W poniedziałek, 29 sierpnia zostały podpisane umowy z operatorami.

Warto, aby wokół tej kultury, wokół tej idei i pomysłu skupili się ludzie, którzy są pasjonatami tej kultury, kultywują ją i zajmują się nią na co dzień – mówił 29 sierpnia marszałek Ortyl.