Ahoj Flisacy! podczas III Festiwalu Kultury Lasowiackiej

Ahoj Flisacy! podczas III Festiwalu Kultury Lasowiackiej

W sobotę (15.07.2023) wraz z ulanowskim Gminnym Centrum Kultury zapraszamy do Ulanowa na wydarzenie „Tradycje wodą niesione. Ahoj Flisacy”. Tym razem III Festiwal Kultury Lasowiackiej przybliży tajniki flisackiego rzemiosła Lasowiaków.

Miłośników tradycji flisackich czeka wiele atrakcji. Będzie koncertowo, bo wystąpią Chór Ulanowski, Kapela Flisacka oraz Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z ciekawym repertuarem pieśni lasowiackich o brzmieniu flisackim. Będzie warsztatowo, bo podczas wydarzenia będzie można zobaczyć, w jaki sposób budowano niegdyś tradycyjne ulanowskie galary, łodzie i tratwy. Śmiałkowie mogą też wziąć udział w spływie galarami! Retman opowie o trudach zawodu flisaka i szkutnika oraz flisackiej historii miasteczka, a Stowarzyszenie Strefa Edukacji i Kultury „Wstęp Wolny” zaprezentuje tradycje i obrzędy lasowiackie.

Od 13.00 można też zwiedzać Muzeum Flisactwa Polskiego wraz z eksponatami. Jest to jedyne w Polsce muzeum, w którym zgromadzone są pamiątki związane z flisactwem, spławami tratw, spływami galarami, historią Ulanowa.

Na koniec dnia festiwalowego proponujemy wspólne śpiewanie i flisacką potańcówkę. Nie zabraknie też przysmaków lokalnej kuchni, i flisackiej, i lasowiackiej jednocześnie. 

O flisackich tradycjach Ulanowa pisze Alina Bosak w materiale pt. U flisaków, którzy drewno z puszczy spławiali do Gdańska.